Žiemos sporto entuziastai nė neįsivaizduoja šaltojo metų sezono be slidinėjimo. Nors šią sporto šaką galima laikyti gana įnoringu malonumu, reikalaujančiu tinkamos aprangos, įrangos ir pasiruošimo, galimybė mėgautis kalnais gali atpirkti viską. Žiemos sporto naujokams itin naudinga žinoti patarimus, kurie padės pasiruošti aktyvioms atostogoms.
KĄ PASIIMTI Į SLIDINĖJIMO KELIONĘ?
• Slidinėjimo apranga. Speciali slidinėjimo apranga tikrai nėra tik madingos užgaidos. Specialūs apatiniai drabužiai ir viršutiniai slidinėjimo rūbai yra itin svarbus slidinėjimo aspektas. Oras kalnuose keičiasi greitai, todėl slidinėtojai pataria rengtis sluoksniais. Jei slidinėti dažnai neplanuojate ir investuoti didelių pinigų į aprangą nenorite, visuomet verta pasidairyti padėvėtų drabužių parduotuvėse arba pasiskolinti turimus drabužius iš draugo. Kita išeitis – aprangos nuoma vietoje, tačiau taip rizikuosite atvykus nerasti tinkamo dydžio rūbų.
• Slidinėjimo apsaugos ir aksesuarai. Slidinėjimo apsaugos ir aksesuarai padės išvengti daugybės galimų sužeidimų. Pirmosiomis dienomis bus daug griuvinėjimo, tad šalmas gali padėti išvengti net ir rimtos traumos. Nors kiti slidinėtojai teigia, kad minkštosios apsaugos nėra būtinos, reikėtų pasistengti turėti ir jas. Netaupykite pirštinėms ir tinkamoms kojinėms, kurios apsaugos nuo pašalimų. Taip pat nepamirškite apatinės veido dalies, kurią apsaugoti gali kaukės, pošalmiai, movos ar šalikai.
• Apsauga nuo saulės. Slidinėtojams privalu saugoti savo odą ir akis nuo saulės. Nors yra manančių, kad saulė vėsiame ore nėra tokia kenksminga, iš tiesų yra atvirkščiai. Negana to, sniegas atspindi didelę dalį spindulių atgal į viršų. Tad odai patartina įsigyti kuo didesnio SPF kremą nuo saulės, o akių apsaugai reiktų 100% nuo UV apsaugotų akinių. Tam geriausiai tiks specialūs slidinėjimo akiniai arba tvirtai besilaikantys sportiniai akiniai.
• Kiti pravartūs daiktai. Vakarinė apranga, drėkinantis veido kremas ir balzamai, fotoaparatas, vaistai ir kiti dalykai, kuriuos įprastai vežtumėtės į kelionę, leis turėti komfortabilią ir malonią slidinėjimo kelionės patirtį.
KĄ PRAVARTU ŽINOTI PRIEŠ KELIONĘ?
• Trasų spalvos. Kalnuose esančios trasos turi savo sutartinius žymėjimus pagal spalvas. Mėlynos trasos yra skirtos pradedantiesiems slidininkams, raudonos trasos yra puikus pasirinkimas pažengusiesiems, o juodos – profesionalams ir patyrusiems.
• Keltuvų rūšys. Gondolinis keltuvas kelia iš kurorto apačios ir turi 4-24 vietas. Krėslinis keltuvas būna atviras, apsaugantis nuo vėjo ir su dažniausiai keturiomis vietomis. Bugelinis yra trosu traukiantis keltuvas, keliantis į trumpas trasas, o funikulierius siūlo pakelti nuo kurortų apačios iki viršaus.
• Sąvokos. Ski pass, ski locker, ski bus, ski rent, funpark, ski safari, apres ski… Egzistuoja sąvokos, kurių reikšmes naudinga išmokti dar prieš vykstant slidinėti.
KAIP FIZIŠKAI PASIRUOŠTI SLIDINĖJIMO KELIONEI?
Fizinė ištvermė ne tik padės išlikti kalnuose, bet ir suteiks galimybę pasiekti geriausių įmanomų slidinėjimo rezultatų. Treneriai pataria slidinėjimo kelionei pradėti ruoštis jau bent porą mėnesių prieš kelionę. Svarbiausia fokusuotis ties širdies, kraujagyslių, kvėpavimo sistemas bei gerą fizinį kūno paruošimą. Sukurkite savo treniruočių planą, kuriame turėtų vyrauti kardio bei intervalinės treniruotės. Treneriai rekomenduoja atlikti tokius pratimus kaip įtūpstai, čiuožėjo šuolis ar lenta. Nepamirškite aktyvaus gyvenimo būdo – stenkitės daugiau vaikščioti, važinėtis dviračiu ar plaukioti.
KAIP PRADĖTI LAVINTI SLIDINĖJIMO ĮGŪDŽIUS?
Daugelis žiemos sporto entuziastų pataria jau prieš kelionę pradėti lavinti slidinėjimo įgūdžius. Tai padės išvengti traumų ar kitų nemalonumų. Slidinėjimą galima iš pradžių pasibandyti ir Lietuvoje – iš pradžių sužinokite, ar tai jums įdomus sportas. Tuomet galima investuoti ir į profesionalias pamokas su instruktoriumi, kuris išmokys tiek taisyklingai čiuožti, tiek ir grakščiai nugriūti.
Tinkamai sukrautas lagaminas, praplėstos žinios, fizinis pasiruošimas ir išankstinis slidinėjimo įgūdžių lavinimas užtikrins geriausią kelionės patirtį.