Vieni žmonės taupo savo kelionėms visus metus ir karališkų atostogų laikotarpiu leidžia sau viską. Kitiems taupymas – puiki kelionių planavimo pradžia, suteikianti galimybę keliauti ir pamatyti kur kas daugiau. Nors daugeliui taupymo sąvoka asocijuojasi su savęs ribojimu, patyrę keliautojai teigia, kad iš tiesų svarbiausia laikytis kelių pagrindinių principų.
PIRMAS PRINCIPAS: Pradėkite planuoti finansus jau prieš kelionę
Naudingiausia savo išlaidas pradėti planuoti kuo anksčiau. Stenkitės kiekvieną savaitę į taupyklę atidėti bent po keliolika eurų – tai ne taip jausis, tačiau jau po pusmečio susikaups nemenka suma. Taupant taip pat venkite nereikalingų daiktų pirkimo, stenkitės rinktis pigesnes reikalingų daiktų alternatyvas. Apmąstykite, ar yra būdų gauti papildomų pajamų, kurias galėsite investuoti į kuo kokybiškesnę kelionės patirtį.
ANTRAS PRINCIPAS: Skirkite laiko tinkamai kelionės krypčiai pasirinkti ir išnagrinėti
Dažnai kaimyninės šalys bei salos turi itin panašų kraštovaizdį, tačiau labai skirtingus kainų lygius. Jei atostogauti norite Europoje, pigiausiomis šalimis šiuo metu laikomos Turkija, Šiaurės Makedonija, Bulgarija, Bosnija ir Hercogovina bei Rumunija. Nors Bora Bora salos, Maldyvai ir Filipinai skamba įspūdingai, puikia jų alternatyva galėtų tapti Vietnamas, o Mongoliją arba Šri Lanką gali pakeisti saulėtosios Albanija ar Juodkalnija. Pasirinkus kelionės kryptį, svarbu atkreipti ir į vykimo sezoną. Patariama keliauti „ne sezono“ metu – pavyzdžiui, Turkijoje pavasaris yra skaitomas „ne sezono“ metu, tačiau lietuviams pavasariškos Turkijos šilumos pilnai užtenka. Apsvarstykite, ar jums būtina keturių žvaigždučių viešbučio prabanga – galbūt yra pigesnių apsistojimo variantų. Nuolat sekite pigius bilietus ir kitus pasiūlymus teikiančias internetines svetaines.
TREČIAS PRINCIPAS: Planuokite pramogas ir išlaidas kelionėje
Nepraleiskite nemokamų pramogų, muziejų ar kitų lankytinų vietų. Jei įmanoma, vykite į numatytas vietas pėsčiomis arba viešuoju transportu. Jeigu vykstate į tokias šalis, kuriose prekių pasirinkimas ypač platus ir kainos prieinamesnės nei Lietuvoje, nepamirškite imti kuo mažiau daiktų, kad nereiktų susidurti su papildomomis išlaidomis už bagažo viršsvorį. Taip pat naudinga susižinoti apie planuojamus išpardavimus, taikomas nuolaidas.
KETVIRTAS PRINCIPAS: Sužinokite geriausias vietas mieste
Patyrę keliautojai visuomet pataria būti draugiškiems su vietiniais. Paprastai žmonės yra svetingi ir atsako į turistų klausimus, ir pasidalina, ką verta pamatyti mieste, kur pigu apsipirkti ar pavalgyti. Jei nusprendėte maistą gamintis patys, apsipirkite vietiniuose turguose – maistas bus ekologiškas, sveikas ir itin pigus. Kitų šalių turguose yra itin populiariu derėtis, tad keliautojai rekomenduoja nepraleisti progos sutaupyti. Jei norite paragauti vietinio maisto, pasidomėkite, kur valgo vietiniai gyventojai. Dažniausiai tai – puikų kokybės ir kainos santykį turinčios vietos. Jei nuomojatės automobilį, vertėtų apsilankyti ir užmiesčio kavinėse – dažnai kainos būna kelis kartus mažesnės, o porcijos didesnės.
PENKTAS PRINCIPAS: Suplanuokite artimųjų lauktuves
Neatsiejama kelionės dalimi dažnai tampa lauktuvių pirkimas artimiesiems. Tai – mielas ir gražus gestas, parodantis, kad jie nebuvo pamiršti net ir kitame pasaulio kampelyje, tačiau dažnai toks gestas pareikalauja nemažai išlaidų. Susidarykite sąrašą žmonių, kuriems norite ką nors parskraidinti, ir pasidairykite suvenyrų parduotuvėse, kad žinotumėte prekių kainas. Kita puiki išeitis – vietinių užkandžių nupirkimas ir malonaus prisiminimų vakaro suplanavimas grįžus.
Tokie keliautojų taupymo principai ne tik padeda sutaupyti pinigų, tačiau ir pagerina keliavimo kokybę. Bendravimas su vietiniais žmonėmis, mėgavimasis gamta, vietinio maisto ragavimas ar pramogų bandymas leidžia iš arčiau pažinti lankomą šalį bei jos autentišką kultūrą.