Kelionės yra puiki galimybė pažinti skirtingas kultūras, išbandyti naujas veiklas ar aplankyti gražiausius pasaulio kampelius. Tačiau keliavimas su skirtingomis transporto priemonėmis, vienkartinių daiktų naudojimas, nerūšiavimas ir kiti panašūs faktoriai itin kenkia Žemei. Pagrindinis „zero waste“, dar žinomos kaip „be atliekų“, kelionių tikslas – mėgautis kelionėmis nedarant neigiamos įtakos gamtai. Nors toks keliavimo būdas gali atrodyti sudėtingai, pagrindiniai principai yra paprasti ir naudingi ne tik gamtai, tačiau net ir pačiam keliautojui.
KUO PASIRŪPINTI PRIEŠ KELIONĘ?
Pirmiausia, susidarykite daiktų, kuriuos norite pasiimti į kelionę, sąrašą ir pasistenkite imti tik reikalingus daiktus. Kai kurie dalykai gali atlikti ir daugiafunkcinę paskirtį, pavyzdžiui, kepimo soda puikiai tinka kaip šampūnas, dantų pasta, skalbimo milteliai ar dezodorantas. Vienkartinius daiktus, kuriuos planuojate dėtis į lagaminą arba nusipirkti vietoje, vertėtų pakeisti kitomis alternatyvomis – plastikinius vandens butelius gali atstoti gertuvės, popierinius kavos puodelius – daugkartinio naudojimo puodeliai, vienkartinius maišelius iš parduotuvių – medžiaginiai maišeliai ar vienkartines servetėles – medžiaginės. Plastikinius produktus kaip stalo įrankiai ar dantų šepetėlis stenkitės pakeisti bambukiniais. Prioritetizuokite „zero waste” grožio ir higienos priemones kaip kietasis šampūnas ar kondicionierius, kietasis muilas ar kompaktiškos dantų pastos tabletės. Tokie produktai sutaupo pinigų, vietos lagamine, yra ilgiau naudojami ir keliantys mažiau problemų oro uostuose.
Taip pat patariama daugiau pasiskaityti apie vietą, į kurią keliaujate. „Zero waste“ kelionėms ypač pravers žinios apie vietines rūšiavimo taisykles arba apie vietas, kurioje galima nusipirkti vietinio, ne perdirbto maisto. Tai padės ne tik saugoti aplinką, tačiau ir aiškiau suplanuoti savo kelionę, pažinti šalies tikrąją kultūrą ir praplėsti žinias.
KĄ ŽINOTI, VYKSTANT Į KELIONĘ?
„Zero waste“ entuziastai kelionės metu pataria vengti popieriaus naudojimo. Popierines knygas, žurnalus ar laikraščius keiskite skaitmeniniais. Taip pat verta atsisakyti atspausdintų bilietų ar dokumentų. Daugelis oro uostų, autobusų, traukinių ar metro linijų turi programėles, kurios leidžia įsigyti ir keliauti su e-bilietais.
Jei įmanoma, venkite skrydžių lėktuvu. Nors toks pasirinkimas gali atrodyti komplikuotas, jums padės Rome2Rio. Įvedus savo kelionės kryptį, ši internetinė svetainė parodo įmanomas, draugiškas aplinkai alternatyvas. Jei skristi vis dėlto būtina, oro linijos skatina klientus rinktis anglies dioksido emisijos kompensavimą. Tai – mažas, tačiau tvirtas žingsnis gerų sprendimų link.
Taip pat verta atkreipti dėmesį į lėktuvo produktų švaistymą ir stengtis reikalingais dalykais kaip įrankiai, maistas pasirūpinti iš anksto. Jei lėktuve turite valgyti, naudokite savo šiaudelius bei servetėles. Taip pat venkite ledo, nes įprastai yra naudojama atskira stiklinė ledui.
KAIP ELGTIS KELIONĖJE?
Jei renkatės, kur apsistoti, geriausias pasirinkimas būtų privatūs namai, kuriuos galima išsinuomoti Airbnb. Tai suteikia galimybę rūšiuoti, gamintis savo maistą ar net skalbti savo drabužius.
Į vietas pasistenkite keliauti pėsčiomis. Tai ne tik tausoja gamtą, tačiau padeda sutaupyti pinigų, rūpintis sveikata ir fiziniu aktyvumu bei turėti autentiškesnę keliavimo patirtį. Jei keliauti pėsčiomis neįmanoma, rinkitės viešąjį transportą.
Maistą pirkite iš vietinių natūralaus maisto parduotuvių arba turgaus. Jei nusprendėte valgyti ne namie, išbandykite gatvės maistą arba rinkitės sėdimus restoranus, nenaudojančius vienkartinių indų. Jei visko nesuvalgėte, nešiokitės su savimi indelį, į kurį būtų galima sudėti maistą ir suvalgyti vėliau. Jei svarstote apie maistą išsinešimui, remkite tokias vietas, kurios yra draugiškos aplinkai ir vengia kompostui netinkamų, nerūšiuojamų įrankių.
„Zero waste“ keliautojai investuoja ne į daiktus, tačiau į prisiminimus ir patirtis. Geriausiais kelionės suvenyrais gali tapti nuotraukos bei širdį šildančios istorijos.
„Zero waste“ kelionių principai suteikia galimybę susipažinti su tikruoju šalių gyventojų gyvenimu. Kelionės leidžia ne tik patirti kitokį gyvenimo būdą, tačiau ir žavėtis kvapą gniaužiančia gamta. Tačiau reikia nepamiršti savo atsakomybių saugoti aplinką ir palikti tokią pačią žavingą gamtą ir ateities keliautojams.