Kipras – sala, kurioje atostogos pavyksta ir žiemą, ir vasarą. Nors šalyje paskelbtas karantinas, salos gyventojai laukia turistų. Norint ilsėtis Kipre pakanka turėti prieš 72 valandas atliktą neigiamą COVID-19 testą ir užpildyti internetinę keliavimo formą (Cyprus Travel Pass).
Patogiausia į Kiprą skristi iš Vilniaus. Kol kas planuojami skrydžiai tik sausio mėnesį. Sugalvojusieji skristi anksčiau, tą padaryti gali iš artimiausių šalių oro uostų, važiuodami į juos tranzitu. Pats populiariausias Kipro oro uostas – Larnaka. Įsikūręs vos 4 kilometrai nuo miesto oro uostas turi puikų susisiekimą su kitais salos miestais ir aplinkinėmis gyvenvietėmis. Jei įsikursite Larnakoje ir atsisakysite kelionės taksi automobiliu, kuri į bet kurį Larnakos rajoną kainuos 20 eurų, pasinaudokite viešuoju transportu. Vos išėję iš oro uosto, pakilkite į antrąjį oro uosto aukštą ir išėję iš pastato pamatysite autobusų stotelę. Norėdami patekti į centrą, pasirinkite 425 maršruto autobusą. Autobusų tvarkaraščius galite pasitikrinti internetiniame puslapyje www.cyprusbybus.com;
Kodėl verta rinktis Kiprą?
Kipre šilti orai išsilaiko visus metus. Net žiemą, kai laukiame didžiųjų metų švenčių, čia papuoštos eglutės paplūdimiuose, kuriuose dar vis yra besideginančiųjų. Sakoma, jog Kipre saulė šviečia 340 dienų per metus, o salos paplūdimiai – vieni švariausių pasaulyje. Viduržemio jūros sala vadinama Afroditės sala, į kurią keliauja turistai, norintys pagydyti eilės sužeistą širdį.
Žiemą Kipre turistų nedaug, bet pagrindinės salos lankomos vietos poilsiui neuždaromos. Karantino metu Larnakoje pramogauti galima tik su apsauginėmis veido kaukėmis, kurias dėvėti privaloma ir lauke, ir viduje. Kavinės, barai, restoranai ar šeiminės užeigos dirba iki 19 valandos vakaro. Vietiniai ir turistai į namus grįžti turi ne vėliau nei 21 valandą. Iki 5 ryto saloje galioja komendanto valanda. Griežtesni ribojimai kol kas įvesti Limasolyje ir Paphoso miestuose. Iki šiol būtent šiuose turistų pamėgtuose miestuose buvo fiksuojama daugiausia susirgimų. Į miestus įvažiuoti jau leidžiama, bet pramogos juose nevyksta. Kol kas neveikia ir vandens pramogų centrai, sporto salės, naktiniai klubai.
Norintieji salą apžiūrėti savarankiškai, gali išsinuomoti automobilius ar keturračius. Atsiminkite, Kipre eismas vyksta tik kairiąja kelio puse. Neturintiems galimybės nuomoti automobilį, Larnaką galite apžiūrėti ir pėsčiomis.
Larnakos lankytinos vietos
Jei paklaustumėte vietinių, ką Larnakoje aplankyti pirmiausia, visi iki vieno pasakys – pakrantės promenadą Finikules. Tai vietinių pamėgta susitikimų ir vakarinių pasivaikščiojimų vieta. Pakrantėje yra įkurta ir Larnakos prieplauka, kurioje vietiniai jus pakvies išplaukti į jūrą ir palydėti saulę.
Net ir žiemą prie pat promenados, paplūdimiuose veikia kavinukės, kuriose galite atsigerti kiprietiškos kavos. Kipriečiai mažą stiprios kavos puodelį geria ir rytą, ir dieną, ir vakare. Prie kavos jums visada patieks stiklinaitę šalto negazuoto vandens. Vandenį išgerkite prieš paragaudami kavos. Kavą gerkite lėtai kol dugne liks storas tirščių sluoksnis. Jei norite kavos be cukraus – prašykite “Sketo”, o jei pageidaujate saldžios kavos – neužmirškite žodelio “Glyko”. Kavos kaina 1-3 eurai.
Druskos ežeras
Ir pėsčiomis, ir automobiliu lengvai pasieksite dar vieną ypatingą Larnakos vietą – druskos ežerą visai šalia oro uosto, o jei pavyks, pamatysite ir tolumoje besibūriuojančius rožinius flamingus. Ežero pakrantė – nusėta rožinėmis flamingų plunksnomis. Šalia didžiausio Aliki druskos ežero esančiose kalvose archeologai aptiko 3-5 milijonų metų senumo fosilijų, liudijančių, jog kadaise čia bangavo jūra. Prie druskos ežero yra įrengti suoliukai poilsiui. Čia ilgiau patartina pabūti tiems, kurie turi plaučių ar kvėpavimo takų ligų. Jei jau atvykote prie ežero, užsukite ir į musulmonų maldos naus. Hala Sulton Tekke mečetė čia pastatyta 1760-1796 metais ir vadinama viena gražiausių Kipre.
Larnakos senamiestis
Larnakos senamiestis nedidelis. Siaurose gatvelėse gausu vietinių parduotuvėlių, šeiminių tavernų. Senamiestyje yra ir žymiausias kurorto pastatas – Šv. Lazaro bažnyčia. Šalia jos – Bizantijos muziejus. Pasižvalgę po senamiestį, prisėskite vietinėje tavernoje ir paskanaukite kiprietiškų meze patiekalų. Tai užkandžių rinkiniai. Galite rinktis žuvies, arba mėsos mezė. Svarbu, mezė gaminami ne mažiau nei dviem žmonėms. Žiemos metu, kai nėra daug turistų, tavernų šeimininkai patys kalbina svečius užsukti ir paragauti jų gaminamų patiekalų. Susigundžiusius dažnai pavaišina namų vynu ar kiprietiškais saldumynais.
Senamiestyje nepraeikite ir pro Pierides muziejų įkurtą net 1839 metais.
Pažintinės pramogos
Turintieji daugiau laiko pažinti kiprietiškas tradicijas, gali ne tik užsisakyti nardyo kursus Viduržiemi jūroje, bet ir praleisti ppietį Emira molio dirbtuvėse. Jų šeimininkas parodys kaip žiedžiamos vazos, kartu su svečiais lipdys kiprietiškus suvenyrus ir papasakos Kipro salos istoriją.
Nulipdę puodynę leiskitės į vietinių vyndarių organizuojamus vyno turus ir degustuokite ne tik vyną, bet ir kiprietišką medų.
Jei keliaujate automobiliu – bent dieną paskirkite Trodos kalnų miesteliams. Pabendraukite su vietiniais, o jei turite daugiau liko, užsisakykite kulinarinę ekskursiją – kipriečiai gamins ir jus mokys kaip pasigaminti tradicinių patiekalų ar sūrių iš ožkos pieno.
Jei atskridę į Larnakos oro uostą naudojotės viešuoju transport, tai grįžtant atgal į oro uostą, nepagailėkite pinigų taksi. Larnakoje karantino metu, ypač rytais, autobusų tvarkaraštis retai kada sutampa su tuo, kas parašyta autobusų stotelėse.