Visi, kam nors kiek teko pakeliauti Norvegijoje sutiks, kad Bergenas – vienas gražiausių ir unikaliausių Norvegijos miestų. Tai buvusi šalies sostinė (iki pat XIV amžiaus), uostamiestis, antras pagal dydį, greta Šiaurės jūros įsikūręs Norvegijos miestas, be kita ko, laikomas ir šilčiausiu miestu visoje Norvegijoje. Tačiau jis yra ne tik šilčiausias, bet ir, ko gero, drėgniausias miestas ne tik Norvegijoje, bet ir visoje Europoje – mat čia beveik visada lyja. Pasak meteorologų – net 300 dienų per metus! Tačiau nors ir lietingas, Bergenas yra nepaprasto grožio miestas turtingas tiek savo architektūra, tiek kultūra, tiek gamtovaizdžiais. Tad planuodami kelionę galite būti ramūs – ką veikti Bergene lietui lyjant, tikrai surasite!
Norvegija man asocijuojasi su gaivumu, tyru kalnų oru ir drėgme. Kartą ši tobulą trio pajutus, imi jo pasiilgti. Tad visai nepastebimai imu žvalgytis jos pusėn. Na, o Bergenas – ne tik tobulas pasirinkimas norint suderinti pasigrožėjimą tiek nuostabia Norvegijos gamta, tiek jos kultūros ir miestų grožiu, bet ir susisiekimas su juo itin patogus – iš Vilniaus į Bergeną vyksta palyginti nebrangūs tiesioginiai skrydžiai. Tad trumputei poros dienų išvykai, man tai pasirodė tobula kryptis.
Kaip ir buvo galima tikėtis, Bergenas mus pasitinka lietumi. Tačiau kai jo tikiesi ir esi jam tinkamai pasiruošęs – jis visiškai negąsdina. Įsikuriam viešbutuke, ir nieko nelaukę traukiam tyrinėti šio nuostabaus miesto, mat laiko jame turime ne tiek ir daug.
Savo pažintį su šiuo miestu pradedame nuo pačios jo širdies – istorinės Bryggen krantinės, kurioje įsikūręs medinis senamiestis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, ir kuriame daugiau nei 400 metų dominavo Hanzos pirkliai. Ši krantinė ir šiais laikais yra vieta, aplink kurią sukasi visas šio uostamiesčio gyvenimas. Begales kartų nuniokotas gaisrų, medinis Bergeno senamiestis būdavo atstatomas, ir šiandien, kvartale yra išlikę apie 60 pastatų su siaurutėmis, miniatiūrinėmis gatvelėmis, o gal tiksliau takeliais, kurių grindinys grįstas medinėmis lentomis. Ryškiomis spalvomis nudažytuose mediniuose pastatuose įsikūrusios įvairiausios galerijos, suvenyrų krautuvėlės, amatininkų dirbtuvės bei kavinukės. Nepaprastai jaukus ir „šiltas“ šis medinis senamiestis. Toks jaukus, kad mes čia gerokai užsibūname – apvaikštome parduotuvėles, galerijas, skaniai papietaujame bei nuodugniai apžiūrime šį medinį kvartalą.
Iš ten traukiame į netoli Bryggen krantinės stovinčią Šv. Marijos bažnyčią – Mariakirken. Ši pilko akmens bažnyčia pradėta statyti 1130-aisiais ir baigta apie 1180-tuosius metus, ir tai yra pats seniausias Bergeno statinys, išsiskiriantis ir savo Norvegiškojo Baroko stiliaus interjeru. Matėme brošiūras, skelbiančias apie čia vykstančius vargonų muzikos koncertus, tačiau mūsų vizito Bergene metu, toks, deja, nevyko.
Apžiūrėję bažnyčią, leidžiamės į Bryggen krantinėje įsikūrusį, garsųjį Fisketorvet žuvies turgų. Mums, dievinantiems jūros maistą, tai buvo tikrų tikriausias rojus, mat čia buvo galima rasti visko, ko tik nori – krevečių, krabų, omarų, ikrų, jūros žuvų, gėlavandenių žuvų… Ir viskas šviežia! Pasivaikščioję šiame turguje, jau temstant traukiame link funikulieriaus, keliančio į Fløyen kalną. Nuo kurio, pasak reklamų bei vietinių gyventojų, atsiveria pati gražiausia miesto panorama. Funikulieriumi užkilę į apytiksliai 300 metrų aukščio kalną, esame tiesiog pakerėti atsivėrusio vaizdo. Mes grožėjomės Kalėdoms pasipuošusio, švytinčio, naktinio Bergeno vaizdais, tačiau čia lankęsi dieną taip pat pasakoja apie nuostabius apylinkių fiordų vaizdus bei nuostabiai atrodančius, raudonus Bergeno stogus…
Iš viso Bergeną supa septynios kalvos. Tad pasigrožėti šio miesto vaizdais iš aukštai dienos šviesoje, patraukiame sekančią dieną. Kiek tolėliau nuo Floyen yra dar vienas iš septynių, ne mažiau garsus kalnas – Ulrikenas. Šį kalną labai pamėgę žygių entuziastai ir gamtos mylėtojai, mat nors į jį galima užkilti ir lyniniu keltuvu, pastarieji renkasi ten patekti specialiai žygeiviams įrengtu takeliu. Troškome ir mes pasidžiaugti Norvegijos gamta, tad kilome šiais nuostabiais gamtos takais ir uolomis pėstute. Viskas – tiek pats žygis, tiek ir vaizdas užkopus į kalną buvo nuostabi patirtis!
Po žygio grįžę į viešbutį nusiprausiame, ir, kadangi namo vykstame jau rytoj ryte – skubame į dar vieną objektą, kurį be galo norėjome aplankyti – Bergeno akvariumą. Šis akvariumas garsėja brangiausia jūros faunos kolekcija visoje Europoje. Išties nuostabi patirtis pasivaikščioti tarp daugiau kaip milijono litrų jūros vandens talpos akvariumų, kuriuose galima pamatyti įvairių įvairiausių jūros gyventojų…
Šįkart mūsų vizitas Norvegijoje baigėsi, tačiau jei kada pasitaikytų proga sugrįžti, į Bergeną mielai grįžčiau. Iš šio miesto driekiasi pagrindiniai maršrutai, vedantys link Norvegijos gamtos grožybių – būtent čia prasideda nuostabusis Norvegijos fiordų regionas, tad planuojantiems ilgesnę viešnagę, labai rekomenduoju pasidomėti iš šio miesto vedančiais maršrutais… Be to, iš ten vyksta nuostabūs kruizai po šalį garsinančius fiordus… Ech… Gaila, bet laiko pamatyti viską, ką norisi, kaip visada per mažai. Tad belieka džiaugtis tuo, ką pamatyti ir pažinti suspėjome, ir tikėtis, kad ateityje turėsime galimybę pabuvoti ir ten, kur šį kartą neturėjome progos!